تحلیل فضای کسب و کار در سال 97 (بخش اول)

تحلیل فضای کسب و کار در سال 97 عوامل اصلی

تحلیل فضای کسب و کار در سال 97  این مطلب اولین مطلب رهنمون صنعت شیده در سال 97 است ، همانطور که میدانید سال 97 با افزایش قیمت دلار وکاهش بودجه عمرانی و افزایش 20 درصدی حداقل دستمزد نیروی کار شروع شد لذا تغییر در فضای کسب و کار و محیط صنعت اجتناب ناپذیر است .

روند افزایش قیمت ارز نشاندهنده آن است که کسب و کارهایی که مواد اولیه محصولات آنها از طریق ارز و یا خارج از کشور تامین می شود با افزایش قیمت تمام شده مواجه شده و برای حفظ بازار باید حاشیه سود را کاهش دهند و این توان اجرایی را کاهش میدهد البته برخی از صنایع به علت انحصاری بودن ابن افزایش قیمت را از مصرف کننده پائین دستی دریافت می کنند مثلا قیمت فولاد که در همین ابتدای سال با افزایش 10 درصدی مواجه شد.

بدین ترتیب شرکتهای بزرگ که غالبا در این موقعیت هستند با مشکل عمده مواجه خواهند شد ولی کسب و کارهای کوچک با مواد اولیه داخلی می تواند محیط رقابتی خوبی داشته باشند البته شرکتهایی که محصول تولید می کنند و مصرف کننده آنها مردم می باشند موقعیت بسیار بهتری را دارا می باشند بطور مثال شرکتهای تولید کننده مواد غذایی ،کشاورزی و قطعات خودرو . اما شرکتهای واسطه که تامین کننده بخشی از یک پروژه هستند همچنان با مشکل مواجه هستند و کمبود نقدینگی نیز مزید بر علت خواهد شد.  روند کسب و کارها در سال 97 بیشتر به سمت نوآوری ها محصول نو خواهد رفت بطور مثال محصولاتی در زمینه انرژی ، صرفه جویی در مصرف آب و غیره از این نوع می باشد. با توجه به مطالب فوق احتمال جهت گیری به سمت پروژه های ارزی غیر قابل اجتناب خواهد بود.

سال 97 سال کاهش هزینه های تولید و کنترل نقدینگی خواهد بود و شرکتهایی موفق خواهند شد که بتوانند گردش نقدینگی خود را کنترل کنند و شرکتها باید سعی در معاملات نقدی هر چند با حاشیه سود پایین باشند. در این سال شرکتها با افزایش قیمت ارز و افزایش 20 درصدی دستمزد ملزم به کاهش قیمت تمام شده هستند . دیگر روش کاهش هزینه کسب و کارها در سال 97 از طریق سنتی جوابگو نیست و روش کاهش هزینه ها امسال باید از روش تغییر در روش تولید ، حذف کارهای اضافی و تکنولوژی های جدید در تولید می باشد ( مهندسی ارزش ) البته بهینه سازی تکنولوژی باعث کاهش هزینه نیز خواهد شد.

افزایش 20 درصدی حداقل دستمزد که غالبا 70 الی 80 درصدی کارگری بخش خصوصی را شامل می شود با فرض سهم 20 الی 30 درصدی دستمزد در قیمت تمام شده باعث افزایش 10 الی 15 درصدی قیمت تمام شده میشود که در این حالت تعدیل نیرو در دستور کار کارفرمایان قرار می گیرد همین موضوع باعث تحمیل هزینه بیمه بیکاری بر بدنه بیمه تامین اجتماعی می شود که همین الان با مشکل بودجه است لذا جذب نیروهای کار بیرون از قوانین کار افزایش می یابد. فضای کسب وکارها در سال 97 موقعیت مناسبی جهت صادرات خواهد بود که البته این موهبت نصیب محصولات کوچک و قابل رقابت خواهد بود که نیاز به حمایت قانونی دولت است . جهت اطلاع کشور تایوان با صادرات محصولات کوچک و خانگی به اندازه صادرات نفت درآمد ارزی دارند.

با توجه به مطالب فوق و خلاصه سال 97 :

  • سال کنترل نقدینگی
  • صادرات محصولات قابل رقابت خانگی
  • بهبود در روشهای تولید و کاهش هزینه از طریق مهندسی ارزش
  • و سال شرکتهای کوچک که تولید کننده محصولاتی که مصرف کننده آن مردم می باشند خواهد بود

خواندن این مقاله را نیز به شما پیشنهاد میکنیم: تحلیل فضای کسب و کار در سال 97 (بخش دوم) – کاهش قیمت تمام شده

نویسنده : دکتر داریوش رحمت نژاد 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید