تحلیل فضای کسب و کار در سال 97 (بخش دوم) – کاهش قیمت تمام شده

تحلیل فضای کسب و کار در سال 97 قیمت تمام شده

تحلیل فضای کسب و کار در سال 97 (بخش دوم) – کاهش قیمت تمام شده در ادامه مطالب کسب و کار  رهنمون صنعت شیده ، بعد از انتشار بخش اول و بازخورد های بسیار مناسب دریافتی از آن دومین بخش آن در سایت قرار گرفت .همانطور که در قسمت اول توضیح داده شد بنگاه های اقتصادی در سال 97 موفق خواهند بود که بتوانند با حداقل کردن در قیمت ، معاملات نقدی انجام داده و پول ناشی از این فرآیند را در چرخه بنگاه به گردش در آورند .ضمنا با توجه به رقابت شدید در بازار و قدرت چانه زنی مشتریان در این مقطع لازم است بنگاههای اقتصادی با توجه به افزایش حداقلی دستمزد کارگران و نوسانات شدید نرخ ارز در زمینه کاهش قیمت تمام شده فعالیت جدی را شروع نمایند از طرفی مسئولین محترم بنگاهها بخصوص بنگاههای واسطه ای ( بنگاههایی که بخشی از یک پروژه را تکمیل می کنند) باید پروژه های کوتاه مدت ( 6 تا حداکثر 12 ماه ) را در دستور کار قرار بدهند و چنانچه تامین مواد اولیه به عهده آنهاست این اقلام را با پیش دریافت در ابتدای پروژه خریداری نمایند.

خواندن این مقاله را نیز به شما پیشنهاد میکنیم:تحلیل فضای کسب و کار در سال 97 (بخش اول)

روشهای کاهش قیمت تمام شده :

امروزه با توجه به رقابت شدید بازار و تقویت قدرت چانه زنی مشتریان بنگاههای اقتصادی باید بدنبال راهکارهای کاهش قیمت تمام شده محصول خود باشند ولی نه از طریق سنتی و روشهای معمول بلکه از طریق صرفه جویی در روشهای تولید. همانطور که می دانیم سهم نیروی کار در قیمت تمام شده بین 15 تا 20 و یا حداکثر 25 ، مگر در شرکتهای تعمیراتی که این عدد تا 50 درصد هم میرسد. بنابراین اخراج برخی از کارکنان با توجه به اینکه متوسط دریافتی آنها بین 1.5 الی 2.5 میلیون است تاثیر زیادی در کاهش قیمت تمام شده ندارد ،  بلکه بهبود روش کار ، حذف کارهای موازی ، صرفه جویی در مصرف مواد اولیه و غیره که در سرفصل مهندسی ارزش قرار می گیرد یکی از بهترین راه حل های کاهش قیمت تمام شده می باشد.

بهتر است به مثالی از یک شرکت فرضی بپردازیم : فرض کنید شرکتی با 50 نفر پرسنل و فروشی معادل 8 میلیارد تومان داشته باشد . با فرض 15 درصد حاشیه سود ، قیمت تمام شده محصولات در سال برابر 6.8 میلیارد تومان است و سهم کارکنان در این قیمت تمام شده معادل 1.4 میلیارد تومان است حال با کاهش کارکنان به میزان 20 درصد به شرط ثابت ماندن تولید و فروش !! صرفه جویی معادل 280 میلیون تومان است که معادل کاهش 4 درصدی در قیمت تمام شده است.

حال اگر توجه کنیم می بینیم این شرکت 5.4 میلیاد تومان مواد اولیه و قطعات و ابزار جهت تولید محصول در طی سال بکار میبرد اگر این شرکت بتواند فقط 5 درصد در مواد اولیه و روش تولید صرفه جویی نماید مبلغی معادل 270 میلیون تومان صرفه جویی کرده که معادل اخراج 10 نفر است و پیامدهای قانونی وکاهش تولید احتمالی را نیز ندارد. لذا کاهش قیمت تمام شده یک فرایند تخصصی  است که به موارد زیادی مربوط می شود .

– در مبحث بعدی به مهندسی ارزش و روشهای بکارگیری آن می پردازیم

نویسنده : دکتر داریوش رحمت نژاد 

رهنمون صنعت شیده – مشاور شما در امور کسب و کار

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید